Důležité rady, jak si vybrat pneumatické nářadí do dílny a autoservisu
Výkon, snadné ovládání, odolnost a lehká konstrukce jsou nejčastějšími požadavky techniků a kutilů při výběru ideálního pneumatického nářadí. Investice do něj by vám měla přinést dva hlavní benefity. Jedním je úspora drahocenného času, druhým pak šetření vlastních sil. Ale jak vybrat nářadí, které tohle všechno splní? Nabídka na trhu je extrémně široká. My vám poradíme, jak se dobře zorientovat a vybavit znalostmi pro koupi.
Možná se jako první ptáte, proč vlastně investovat do pneumatického nářadí? K dispozici je i akumulátorové nářadí a klasické elektrické verze s připojením do zásuvky. Každý z těchto typů má své pro a proti, ale u pneumatického nářadí důvodů, proč ho z výběru vyřadit, najdete vlastně minimum.
Tím hlavním je, že nevlastníte vzduchový kompresor. Bez něho samozřejmě pneumatické nářadí nemá smysl. Pokud ale kompresor v dílně máte, není téměř nic, co by pneu nářadí limitovalo. Je lehké, protože nemá žádný elektromotor, dokáže vyvinout ultra vysoké otáčky a stejně tak kroutící momenty. Nehrozí u něj přehřívání, probíjení elektrického proudu ani zanášení nečistotami zvenčí díky dobře utěsněné konstrukci. Stačí vám tedy kompresor, hadice, rychlospojka a nářadí snadno připojíte k okamžitému použití. Přesto si dejte pozor na následující.
Nekupujte levné nářadí, může se prodražit
Levné pneumatické nářadí může vypadat jako dobrá koupě, ale raději buďte na pozoru. Kde leží problém, když jeho konstrukce vypadá mnohdy nezávadně a svým výkonem dorovnává dražší konkurenci? Podívejte se na odběr vzduchu v litrech za minutu. Tento údaj musí být uveden u každého vzduchového nářadí.
Rychle tak zjistíte, že levné nářadí má mnohdy rapidně vyšší požadavky na odběr vzduchu. Je to dané jeho né tak sofistikovaně promyšlenou vnitřní konstrukcí, jíž přední výrobci, jako je třeba Mighty Seven, vyvíjejí velice dlouho, aby dosáhli co nejlepšího výkonu, kroutícího momentu či otáček při co nejnižším odběru vzduchu. A nemusíme si říkat nic o tom, kolik dnes energie stojí. Zkrátka platí, že levné nářadí po vás bude vyžadovat výkonnější kompresor a s ním i vyšší náklady.
Hleďte na ergonomii
Opravujete automobily nebo jiné zařízení, k jehož různým částem mnohdy není valný přístup? Pak rozhodně chcete nářadí, které je skladné, lehké a ergonomicky dobře zvládnuté. Někteří výrobci pneu nářadí nabízí rovnou několik provedení jednoho daného nářadí. Jednou variantou může být třeba ta úhlová.
Typická je u brusek, ale nářadí na vzduch umožňuje takovou konstrukci použít i v mnoha jiných typech, kdy verze s elektromotorem pro své konstrukční možnosti mnohdy selhává. Třeba takové vzduchové ráčny ve spojení s vhodnými nástavci celkové ergonomii a rychlosti práce napomohou nebývalým způsobem.
Nejde však jen o ně. Kompaktní vysokootáčkové kotoučové brusky, které lze provozovat hodiny bez přehřívání a spotřeby elektromotoru jsou také velkým krokem kupředu ergonomii. A o to jde – opravdu si práci usnadnit, než jenom změnit nářadí, protože vám to někdo poradil. Dejte si tedy cíle, čeho chcete dosáhnout a podle toho výběr uzpůsobte, zužte a proveďte.
Nezapomeňte na výkonovou rezervu kompresoru
Spotřebu stlačeného vzduchu jsme zmínili už u levného nářadí. Přesto se na ni teď zaměřme ještě jednou, a to ve vztahu k samotnému kompresoru. Jaké množství stlačeného vzduchu dokáže váš vzduchový kompresor dodávat? A kolik nářadí najednou bude připojeno? Důležité je uvědomit si, že každý pístový kompresor potřebuje výkonovou rezervu. Nikdy nelze odebírat tolik vzduchu, kolik dokáže vyrobit. Kompresor by se brzy přehřál.
Neměl by šanci doplnit dostatek vzduchu do tlakové nádoby, takže by neustále běžel, spínal, neměl šanci odpočívat, chladnout. Pístový kompresor má ideálně běžet v poměru chodu a klidu 3:1 (pokud kompresor běží 12 minut, další 4 minuty by měl chladnout). Takový cyklus zajistíte připojením nářadí, které kompresoru umožňuje uchovat si přibližně třetinovou rezervu výkonu.
U jednotlivého nářadí málokdy narazíte, ale větší problém může nastat při připojení více pneumatických nástrojů najednou, kdy se spotřeba vzduchu sečte. Vlastnit větší než menší tlakovou nádobu je taktéž výhodou.
Zjistěte si dostupnost příslušenství
Každé správné nářadí by mělo mít k dispozici širokou paletu náhradního příslušenství. Oříšky příklepových utahováků se časem opotřebí, brusy brusek jsou naprostým spotřebním materiálem a brusná tělíska miniaturních stopkových brusek taktéž.
Proto je dobré vědět, jestli nářadí, které jste si vybrali, nedisponuje nějakým atypickým rozměrem příslušenství, anebo není příslušenství tohoto rozměru zbytečně drahé. Značkový výrobce pneumatické nářadí naštěstí ve většině případů používají typické rozměry příslušenství, zaměnitelné s elektrickým nářadím.
Rada na závěr – než nářadí koupíte, zaměřte se na úpravu vzduchu
I to nejlepší nářadí na trhu se vám může porouchat, pokud k němu nepřivedete kvalitní stlačený vzduch. Nezávadným stlačeným vzduchem se rozumí médium prosté mechanických nečistot, olejových výparů a vody. Bez úpravy vzduchu je těmito třemi atributy znečištěn téměř veškerý stlačený vzduch.
Platí to i pro bezolejové kompresory, které jsou sice čistější, avšak pouze tím, že do vzduchu nevypouštějí olejové výpary. Proto byste za každý kompresor měli zařadit alespoň základní filtry vzduchu a kondenzační sušičku vzduchu. To platí pro každého, kdo chce pneumatické nářadí využívat pravidelně.
Jako hobby kutilovi by se vám tato investice nevyplatila, ale jakmile vlastníte dílnu, autoservis, pneuservis a na kompresoru s pneumatickým nářadím závisí vaše podnikání, rozhodně do úpravy vzduchu investujte, jak jen si to budete moci dovolit. Zamezíte tak zbytečným poruchám na jinak vysoce spolehlivém pneu nářadí.