Kamera do auta: 5 věcí, podle kterých vybírat

Kamera do auta: 5 věcí, podle kterých vybírat

Kamera v autě může sehrát klíčovou roli při řešení dopravních nehod. Její záznam může posloužit jako důkazní materiál, stane-li se řidič svědkem přestupku.

Mít nebo nemít kameru v autě může být klíčové v případě uplatňování práv v rámci pojistného plnění, současně má ovšem také motivační účinek na řidiče a nutí jej více při jízdě dodržovat předpisy.

Instalace kamery se doporučuje především řidičům firemních vozů nebo pro ty, jež často realizují delší cesty.

Pojďme se podívat na to, jak kameru do auta vybrat a nenaletět.

Jak funguje kamera pro instalaci do automobilu

Kamery do auta se v porovnání s klasickými typy kamer vyznačují svými specifiky, které odpovídají požadavkům daným jejich účelem. Jedná se o relativně malé zařízení, které se instaluje na čelní sklo (zevnitř) tak, aby mohl být kontinuálně snímán prostor před automobilem (případně také za ním, pokud fungují kamery duálně).

Záznam se v kameře uchovává pouze omezenou dobu, která je dána velikostí paměti – jako úložné médium obvykle slouží MicroSD karta. Nahrávání je pak realizováno ve smyčce, která odpovídá právě celkové velikosti úložiště. Jinými slovy – když na kartě dojde místo, začne se přepisovat záznam na začátku.

Standardně se kamera napájí pomocí kabelu přímo z autozásuvky, pro pohodlné ovládání však obvykle umožňuje napájení také z baterie (případně kapacitoru).

Výběr kamery

Při výběru vhodného modelu kamery, který bude odpovídat vašim potřebám, byste se měli orientovat podle několika parametrů, jež definují jednak kvalitu, jednak aspekty užívání. Mezi tyto parametry patří především:

  1. charakteristiky obrazu
  2. specifika snímání
  3. způsob napájení
  4. funkce záznamu
  5. další funkce

1. Charakteristiky obrazu

Parametry v této kategorii zahrnují především typ snímače, úhel snímání a rozlišení. Tyto tři vlastnosti mají vliv na konečnou kvalitu a viditelnost obrazu – typ snímače určuje citlivost kamery s ohledem na světelné podmínky (viditelnost) venku. Zpravidla je možné vybírat mezi snímači:

  1. CCD – s vysokou citlivostí a tomu odpovídající cenou
  2. CMOS – s nižší citlivostí, a tedy i výhodnější cenou

Rozlišení záznamu udává úroveň rozeznávání detailů – i v tomto případě platí, že čím lepší (vyšší) je hodnota rozlišení, tím je kamera dražší. Standardně se kamery vyrábí s rozlišením záznamu SD, HD nebo full HD.

Velmi důležitým parametrem je pak úhel snímání (pozorovací úhel) – udávají se tři hodnoty, přičemž nejdůležitější je úhel horizontální, který v podstatě určuje šířku záběru. Výrobci však často uvádí úhel diagonální, který je o něco větší, je tedy se vždy potřeba orientovat na konkrétní parametr – v tomto případě platí čím větší úhel, tím lépe, jelikož umožňuje zvýšit přehled a zlepšit obraz záznamu.

2. Specifika snímání

Kromě obrazu je důležité se také rozhodnout, jak kvalitní bude záznam z hlediska snímkování. Tato vlastnost je charakterizována parametrem počtu snímků za sekundu (frame per second – fps).

Rozsah hodnot se pohybuje od 8 až po 60, optimální je pak hodnota přibližně poloviční, tzn. 25 fps a výše. Tato hodnota garantuje plynulost záznamu, který na kartě nebude zároveň zabírat moc místa.

3. Způsob napájení

Jak již bylo uvedeno, kamery se kontinuálně napájí z autozásuvky, pro jejich použití mimo automobil nebo pro přehrávání záznamů či provádění nastavení při vypnutém motoru jsou vybaveny baterií nebo kapacitorem (akumulátorem).

Kamery s akumulátorem bývají dražší a obvykle jsou také větší, zejména pokud je kapacitor výkonnější.

4. Funkce záznamu

Velmi důležitým aspektem při rozhodování jsou dodatečné funkce snímání, které kamera nabízí. Kromě vybavení LCD displejem, který může rovnou záznam přehrávat se jedná především o funkce sloužící k zaznamenávání důležitých událostí. Jedná se především o:

  1. využití senzoru nárazu, jež zabrání případnému přepsání záznamu v inkriminovaném momentu
  2. funkci detekce pohybu sloužící pro nahrávání událostí při zaparkovaném vozidle
  3. noční přisvícení umožňující zlepšení kvality záznamu ovšem s minimálním dopadem

5. Další funkce

Mezi další oblíbené funkce patří především automatický start, který eliminuje nutnost manuálního zapínání kamery, anebo funkce záznamu polohy, data a času. Některé kamery mají také funkci upozorňující na opuštění jízdního pruhu nebo třeba upozornění na radar měřící rychlost.

Top